U slobodno vrijeme najbolje je posjetiti Staatsgalerie Stuttgart, na Konrad-Adenauer-Strasse 30-32, i muzej moderne umjetnosti - Kunstmuseum Stuttgart, na adresi Kleiner Schlossplatz 1. Tu su još zoološki i botanički vrt Wilhelma u Neckartalstrasse i Carl Zeiss Planetarium, koji je poznat po vrhunskoj tehnologiji prikazivanja neba, što će sigurno privući svakoga koga zanima astronomija.
U Stuttgartu neizostavno treba probati perece, po kojima je grad poznat. Treba ih naručiti s maslacem, a prodajna mjesta najlakše je uočiti na Königsstrasse gdje se pereci prodaju u malim drvenim kućicama. Kako je tamo mnogo turskih imigranata, u Stuttgartu je moguće probati kebab u njemačkoj verziji kakva se jede i u Hrvatskoj, ili u izvornoj turskoj. Ako želite ljući, treba naručiti "mit Scharf".
Nürnberg je grad sa 480.000 stanovnika koji je nekoć bio poznat kao renesansni centar umjetnosti i znanosti, ali danas je mnogo poznatiji po suđenju ratnim zločincima iz Drugog svjetskog rata. Tamošnje vlasti hvale se da Nürnberg spada među najsigurnije gradove s više od 400.000 ljudi što se tiče kriminala.
Ako se zateknete tamo a nemate smještaj, u gradu ga nemojte ni tražiti. Sobe su rasprodane još prošle godine. Prenoćiti možete u obližnjim mjestima Erlangen i Fürth. Ako ni to ne upali, broj telefona Nürnberškog turističkog ureda je +49-911-23-3-6131. Za navijače koji nemaju ulaznice, utakmice je najbolje gledati na Volksfestplatzu, trgu smještenom na južnom ulazu u grad i u neposrednoj blizini stadiona. Tamo će biti postavljen videozid i prodavat će se lokalno pivo.
Što se tiče mjesnih gastronomskih specijaliteta, najpoznatije pivnice nalaze se u Königsstrasse u staroj jezgri Nürnberga. Na broju 55 je najpoznatija tamošnje pivnica Kloster Andechs. Najčešće lokalno jelo je Bratwurst, pečena kobasica. U gradu su popularnije Nürnberger Bratwürste, a u okolici Fränkische Bratwürste. Ove prve upola su manje, ali sadrže mnogo više začina. Obje možete kupiti na ulici kao brzu hranu, ili kao glavno jelo u restoranu.
Staru jezgru najbolje je obilaziti pješice. Gradska utvrda dugačka je pet kilometara, a unutar zidina smješteni su brojni muzeji. Popularno turističko odredište je crkva u obližnjem selu Kraftshof. Kako je u srednjem vijeku samo gradovima bilo dopušteno graditi zidine, sela su bila potpuno nezaštićena od napadača. Zato su mnoga oko crkve gradila visoke zidine. Oni koje zanima povijest nacizma mogu posjetiti dokumentacijski centar u Bayernstraße 110. Naime, nakon dolaska na vlast 1933., nacisti su odredili Nürnberg kao mjesto u kojem će održavati godišnje stranačko okupljanje i sagraditi goleme građevine u svoju čast. Samo mjesto okupljanja za potpun obilazak zahtijeva čak dva sata, pa je preporučljivo otići samo u dokumentacijski centar i poslušati predavanje na njemačkom ili engleskom jeziku. Osim Gemanisches Nationalmuseuma, u Kartäusergasse 1, jednog od najvećih muzeja u zemljama njemačkoga govornog područja, popularan je i muzej igračaka, Spielzeugmuseum, u Karlstraße 13-15. Naime, Nürnberg je bio jedan od centara njemačke industrije igračaka, pa muzej prikazuje povijest razvoja metalnih i drvenih igračaka, kuća za lutke, modela željeznica i moderne igračke.
Shopping centri su smješteni uz staru jezgru grada, pretežno u južnom dijelu koji se zove Lorenzer Altstadt. Od suvenira u Nürnbergu je najpoznatiji kruh od đumbira, Lebkuchen, proizvode ga velike pekare, ali i mali obrtnici. Onaj najbolje kvalitete zove se Elisenlebkuchen.
Berlin je glavni grad njemačke a ujedno i jedna od 16 saveznih država federacije. To je najveći njemački grad sa 3,4 milijuna stanovnika u užim granicama a 4,2 milijuna s okolnim mjestima. Zbog hladnoratovske podjele i Berlinskog zida grad i danas zapravo ima dva centra. Hrana je u Berlinu jeftinija nego u većini zapadnoeuropskih, pa i njemačkih gradova. Budući da je grad izrazito multikulturalan, nema tipičnu kuhinju, ali većina stranih specijaliteta prilagođena je njemačkom ukusu.Turisti koji žele probati tu hranu najčešće odlaze na Hackescher Markt u Oranienburger Strasse. Ljubitelji kebaba posjetit će radničku četvrt Neukölln, u kojem je prije 30 godina napravljen prvi Döner Kebab kakav se danas jede u cijeloj Europi. Ako se koristite podzemnom željeznicom (U-Bahn) u Berlinu, nemojte ići bez karte. Iako nema kontrole na ulazu, ako vas kontrola uhvati, kazna je 60 eura. Osim U-Bahna, postoji i gradska željeznica S-Bahn, te brojne autobusne linije, a tramvaj vozi u bivšem istočnom Berlinu. Smještaj u Berlinu ne bi smio biti problem, budući da je u gradu čak 84.000 hotelskih kreveta. Pomoć na 11 jezika može se dobiti od hotelskog “hotlinea” na broj +49-30-250-025. Ako nemate kartu, utakmicu je najbolje gledati na replici Olimpijskog stadiona koji je podignut pred Reichstagom. U njega stane 10.000 ljudi, a sponzorirao ga je Adidas; cijena ulaznice je tri eura.
Nakon utakmice možete posjetiti neke od brojnih berlinskih spomenika ili otići u Zoološki vrt koji se nalazi u zapadnom dijelu grada a do njega se dolazi tako da potražite Banhoff Zoo. Taj zoološki vrt ima najveći broj životinjskih vrsta na svijetu, a osobito je poznat po pandama i Slonovskim vratima koja su alternativni ulaz s Budapester Straße, odakle se ulazi i u Aquarium, najveći u Njemačkoj. Drugi zoološki vrt je Tierpark Berlin, smješten na Friedrichsfeldu; nešto je veći, ali je manje atraktivan.
Ako tražite neku adresu u Berlinu, obratite pozornost na brojeve kuća. Nije neuobičajeno da brojevi s jedne strane idu prema višem, a s druge strane prema nižem broju. Od povijesnih spomenika, vrlo je popularan Reichstag, zgrada njemačkog parlamenta koja se nalazi u blizini Brandenburških vrata. Zgrada ima veliku staklenu konstrukciju na mjestu krova odakle se pruža pogled na grad. Posjetitelji će u Berlinu svakako željeti obići Fernsehturm, najviši toranj u Njemačkoj i drugi najveći u Europi. Na vrhu ima rotirajući restoran koji se okrene za puni krug u pola sata. Nalazi se na Alexanderplatzu, visok je 368 metara a do restorana na vrhu vozi lift, i to u samo 40 sekundi. Dio Berlinskog zida nije srušen, nego je ostavljen kao umjetnička galerija i nalazi se istočno od središta grada uz rijeku Spree blizu mosta Oberbaumbrücke. Povijesni spomenik je i Olimpijski stadion, koji je napravio Adolf Hitler za olimpijske igre 1936. Obnovljen je između 2000. i 2004. Na tom je stadionu američki tamnoputi atletičar Jesse Owens 1936. osvojio četiri zlatne medalje i oborio nacističke teorije o rasnoj nadmoći.
Nema komentara:
Objavi komentar